Z historii Rogotwórska Drukuj

Pierwsze informacje o wsi Rogotwórsk pochodzą z 1395 roku. Była wtedy własnością kapituły płockiej. Właścicielem wsi po roku 1761 był Józef Jan Nepomucen Gliński, kanonik pułtuski i kanclerz kapituły włocławskiej. Od 1793 roku Rogotwórsk był własnością rządową.

Parafia – od początku pod wezwaniem św. Wawrzyńca – istniała już w początkach XIV wieku. Jest wzmiankowania wcześniej niż sama wieś, bo już w 1335 roku. Nie znana jest data budowy pierwszego kościoła. W 1516 roku był wystawiony drewniany kościół w miejscu wcześniejszego, który spłonął. Niestety ten także się spalił i w 1739 roku wyświęcony został następny, wystawiony staraniem kanonika płockiego, Pawła Rościszewskiego. Kolejny był budowany pod kierunkiem znanego kaznodziei i cenionego kapłana, księdza Leona Radwańskiego. Został on wyświęcony w 1860 roku i – po zaledwie pięćdziesięciu pięciu latach funkcjonowania – zniszczony podczas pierwszej wojny światowej w 1915 roku. Z ocalałych bali i desek parafianie zbudowali kaplicę, która służyła do 1938 roku, kiedy to konsekrowany został obecny, budowany od 1935 roku, murowany kościół.

 Widok kościoła od strony plebanii. Z prawej strony, pośród drzew widoczna jest drewniana kaplica. Fot. Bronisław Olendrzyński

W galerii, w albumie "Koniec lat trzydziestych" znajduje się kilka historycznych zdjęć pochodzących z albumu wykonanego przez proboszcza parafii w Drobinie ks. Feliksa Godlewskiego. Autorem samych zdjęć jest Bronisław Olendrzyński, znany i ceniony drobiński fotograf, który swoją pracę rozpoczął krótko przed wojną, a po wojnie kontynuował do lat siedemdziesiątych. Zdjęcia przedstawiają kościół, tzw. "dom ludowy", fragment cmentarza, dworki dziedziców okolicznych wsi i pomnik poświęcony pamięci tragicznie zmarłych oficerów wojska polskiego, podpułkownika Jana Tatary i porucznika Stanisława Zaćwilichowskiego. Pomnik znajdował się przy szosie do Drobina na polu majątku Ujazdowskich. Dzisiaj pole to należy do pana Pawła Głażewskiego. Materiał na temat wypadku, jego ofiar i pomnika, przygotowany przez Waldemara Grodkiewicza dla biuletynu Kontakt, można przeczytać klikając w link "Czytaj artykuł". Zdjęcia z odsłonięcia tego pomnika znajdują się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Można je obejrzeć klikając w poniższe linki.

Odsłonięcie pomnika 1, Odsłonięcie pomnika 2, Odsłonięcie pomnika 3, Czytaj artykuł.